Pondělí 20. září 2021, svátek má Oleg
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 20. září 2021 Oleg

Diagnóza opozice: zbabělost nebo schizofrenie

15. 02. 2021 13:47:25
"Mám pro naše občany dobrou zprávu," oznámil včera Andrej Babiš, když oznamoval, že vláda vyslyšela ponížené škemrání krajů a vyhlásila znovu nouzový stav. Skutečně je to dobrá zpráva?

O tom, co je dobrá zpráva, můžeme mít každý jiné představy. Ale pohrdání ústavním pořádkem stejně jako pohrdání svobodou, nemůže a nesmí být pokládáno za něco dobrého. Pokoušíme-li se však na všem hledat něco pozitivního, pak lze vyjádřit určité uspokojení alespoň nad tím, že se tzv. protibabišovská tzv. opozice dokonale odkopala a morálně zdiskreditovala.

Jak si máme vykládat žadonění krajů o znovuvyhlášení nouzového stavu, které se rozeznělo směrem ku Praze takřka ze všech světových stran? Připadají v úvahu dvě možnosti. Opoziční strany, které dnes vesměs drží v rukou kraje (pouze ve třech krajích má hnutí ANO pozici hejtmana a v jednom kraji sedí v hejtmanském křesle politik ČSSD), možná uvnitř i mezi sebou navzájem komunikují tak špatně, že zkrátka pravá ruka neví, co dělá levá. Nesouhlas s nouzovým stavem vyjádřený parlamentní opozicí se neshoduje s názorem krajských politiků těchto politických stran a nebyl s nimi vůbec předem projednán. Opoziční strany na krajích se zalekly, co všechno by zrušením nouzového stavu padlo na jejich hlavy, nedokázaly nic vykomunikovat se svými kolegy v parlamentu, a vydaly se s prosíkem za Andrejem Babišem. A ten samozřejmě prosbám rád vyhověl, získal drahocenné alibi.

Druhou možností je, že parlamentní opozice ve skutečnosti o zamítnutí nouzového stavu nestála, snažila se balancovat na hraně, nabízet podmínky, za nichž jít vládě na ruku. Opoziční strany však tuto pokerovou partii zkrátka nedokázaly uhrát. Vyděšené tím, že se prchalovská propaganda roztočí na plné obrátky a učiní z představitelů opozičních stran mordýře odpovědné za smrt stovek lidí, obrátily se na své kolegy na krajích, aby situaci uhasili a vydali se s prosíkem za Andrejem Babišem. A ten samozřejmě prosbám rád vyhověl a získal drahocenné alibi.

Jaká možnost je horší? Je horší šílená schizofrenie nebo ubohá zbabělost?

Záminka poskytnutá Babišovi Asociací krajů znamená, že opozice už od této chvíle bude muset být zticha. Jestliže si zástupci těchto stran představují, že tím byla vláda donucena k jednání o podmínkách nouzového stavu, není to nic než chiméra. Babiš nemá žádný důvod podmínky opozice poslouchat. ODS, Piráti, STAN, Topka, Lidovci - ti všichni jsou dokonale poníženi. A nejlepší na tom je, Babiš nemusel hnout ani prstem. Stačilo jen vyčkávat a sázet na jejich nedostatek morální odvahy. Jakákoliv snaha vystupovat ve věci nouzového stavu, plošných opatření, zákazů či příkazů uvalené na české občany pod záminkou boje s virem kriticky a odmítavě, bude ve světle chování krajů působit směšně a zoufale. "Co po nás chcete," může jim Babiš kdykoliv odpovědět. "My jen provádíme politiku, o kterou nás vaši kolegové z krajů sami žádali!" Opoziční strany se mohou, chtějí-li alespoň předstírat, že mají rovná záda, nanejvýš dalších hlasování zdržet.

ODS a další tzv. opoziční strany nám vlastně ukazují, jak by ony samy řešili epidemii covid-19. Šly by cestou represí stejně jako Babiš s Hamáčkem. Stejně jako oni by šlapali po malých podnikatelích a živnostnících, užívali by si moc, která jim díky koronaviru spadla do klína. Zatímco nyní po nás dupe Babišova a Hamáčkova holínka, v případě opozičních stran bychom na sobě cítili tlak Fialovy vycházkové polobotky nebo Bartošovy fair-trade tenisky. Bolelo by to podobně. Všimněme si, že v prohlášeních vůdčích představitelů těchto stran se prakticky vůbec nemluví o tom, že živnostníkům je potřeba konečně dovolit pracovat, vydělávat a postarat se o své rodiny. Mluvit jen o kompenzacích je něco naprosto falešného. Kompenzace jsou jen úplatkem za poslušnost.

Včerejší šaškárnou odehranou kraji skončila opoziční volební kampaň mnohem dříve, než vůbec začala. Skončil její smysl, její morální i politická podstata a pomalu se vykresluje jen pokroucená karikatura. Jediné, na co mohou tzv. opoziční strany nyní sázet, je pouze chabá paměť českých voličů. Pravda, volič je tvor sklerotický. Být však v kůži ODS nebo do jisté míry Top09, začal bych se o budoucnost velmi obávat. Pokud totiž tyto strany sázejí na voliče pravicové, pak je třeba si uvědomit jednu věc. Pravicový volič nerad odpouští. I když se pravicový volič možná smířil s tím, že je zapotřebí dostat Babiše od vesla a volit kvůli tomu strany, které jsou přinejlepším středové, tuto dobrou vůli a velkorysost včera opozice dokonale zradila.

To klade nyní obrovský úkol na bedra rozdrobené, nejednotné pravice. Zapomenout na dílčí rozpory a rozdíly, přestat se točit v nekonečném kruhu vzájemného osočování, kdo je lepším pravičákem, podat si ruce, domluvit se, vyvrátit jednou provždy mýtus o zahozeném hlasu. Naprostý rozpad osobnosti protibabišovské opozice otvírá pravici jedinečné startovní okno, které tady dlouho nebylo. Pokud by se podařilo něco jako velká integrace české pravice, jak velká část elektorátu s úlevou uteče od přinejlepším středové ODS nebo Topky? Využít této šance a dostat do Sněmovny prostřednictvím voleb opět pravicové myšlenky je bez nadsázky historický úkol. Jsem v tomto ohledu velmi optimistický.

Koneckonců vzmach principiální pravice by mohl být pro strany současné nemocné parlamentní opozice, ať už trpí schizofrenií nebo "jen" zbabělostí, tím pravým, účinným i když zaslouženě hořkým lékem.

Autor: Luboš Zálom | pondělí 15.2.2021 13:47 | karma článku: 31.43 | přečteno: 1104x

Další články blogera

Luboš Zálom

Jde nám o svobodu. Jako jediným.

Za poslední rok a půl jsme přišli najednou o více svobody než za celých předchozích třicet let. Omezení a plošné restrikce uvalené na tuto zemi pod záminkou boje s epidemií dopadly v různé míře na každého z nás.

17.9.2021 v 9:24 | Karma článku: 14.08 | Přečteno: 218 | Diskuse

Luboš Zálom

Útok na Světové obchodní centrum: dvacet let poté

Kde jste byli a co jste dělali před dvaceti lety, když jste poprvé uslyšeli zprávu, že do věží Světového obchodního centra narazila dvě letadla?

14.9.2021 v 11:38 | Karma článku: 18.36 | Přečteno: 306 | Diskuse

Luboš Zálom

Nenechme se ministrem zdravotnictví vydírat

Možná jste zaznamenal poslední projev drzosti a neomalenosti naší vlády. Ministr Vojtěch prohlásil, že jestliže se nechá naočkovat ještě 9 % občanů, uvolní povinnost nosit roušky.

7.9.2021 v 10:40 | Karma článku: 32.40 | Přečteno: 800 | Diskuse

Luboš Zálom

Máte právo žít

Jaké by mělo být ústřední heslo skutečné pravice? To je téma nejen pro politické marketéry, ale především pro politické filozofy. Co vlastně shrnuje pravicovou politiku? Na co by se měla každým svým stanoviskem a činem odkazovat?

30.6.2021 v 13:20 | Karma článku: 25.58 | Přečteno: 585 | Diskuse

Další články z rubriky Politická aréna - pro politiky

Antonín Fryč

Propadák ve výstavbě dálnic

Za posledních 10 let jsme se propadli ve výstavbě a rekonstrukci dálniční sítě na 76. místo ve srovnání s jinými zeměmi. Jsme dokonce i za neznámou africkou zemí Burundi.

20.9.2021 v 19:49 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 10 | Diskuse

Jiří Paroubek

Je míra inflace v Česku opravdu hrozbou?

Vývoj inflace v České republice v letech 2013 – 2019 byl na velmi přijatelných hodnotách. Zejména pak ale v letech 2014 – 2016.

20.9.2021 v 10:54 | Karma článku: 8.29 | Přečteno: 165 | Diskuse

Radomil Bábek

Malí podnikatelé a živnostníci – (zatím) bez vlivu a politického zastoupení

V naší zemi podniká milion živnostníků a několik set tisíc malých a středních podnikatelů. Kromě jiných ekonomických a společenských přínosů jsou podnikatelé a živnostníci společně se svými zaměstnanci jediní, kdo živí tento stát.

20.9.2021 v 10:45 | Karma článku: 9.80 | Přečteno: 145 | Diskuse

Jan Bartošek

Naději vidím v lidech, které potkávám

Imunita je schopnost organismu bránit se proti nebezpečí z vnějšího i vnitřního prostředí. Za poslední rok a půl je imunita jedním z nejužívanějších slov.

20.9.2021 v 9:58 | Karma článku: 6.20 | Přečteno: 143 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Proč máme jedny z nejdražších mobilních dat v EU?!

Minulý týden mě nadzvedla slova ministra Havlíčka, že vláda zlevnila mobilní data. Napsal jsem do googlu „Češi mají levná data“ a k mému nepřekvapení se mi zobrazily články, které tvrdily, že patříme k těm nejhorším v EU.

20.9.2021 v 8:35 | Karma článku: 35.73 | Přečteno: 3936 | Diskuse
Počet článků 274 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2514

Jsem zastánce svobody jednotlivce a laissez-faire kapitalismu a hlásím se k odkazu myslitelů jako byl Ludwig von Mises, Murray Rothbard nebo Frederic Bastiat. Především jsem však stoupencem filozofie Objektivismu americké filozofky a spisovatelky Ayn Randové, podle mě nejvýznamnější obhájkyně svobody jednotlivce a kapitalismu. Od začátku 2014 člen Strany svobodných občanů, od 2019 místopředseda strany, dříve předseda středočeského krajského sdružení, lídr koalice Svobodných a Soukromníků pro volby do středočeského krajského zastupitelstva pro rok 2016 a středočeský lídr do parlamentních voleb 2017. V současné době zastupitel v Berouně za sdružení Lepší Beroun, které kandidovalo s podporou Svobodných a prosazuje jejich zásady komunální politiky. Dále mě lze charakterizovat jako příležitostného cyklistu, malíře, berounského patriota, příznivce jazzu a art-rocku a špatného hráče billiardu.

Najdete na iDNES.cz