Jsem cyklista! Kdo je víc?

22. 09. 2011 14:14:14
24. září se bude v Praze už poněkolikáté konat každoroční hromadná cyklojízda. Tedy, ony se každým rokem konají dokonce dvě, aby toho nebylo málo. Teď jde tedy o cyklojízdu podzimní. Lidem, a zvláště zlým motoristům, je třeba ukázat, jak jsou cyklisté silní, když jich je plná silnice, a že když oni si dupnou, musí motoristé dupnout na brzdu.

Nejde samozřejmě o nic jiného než o další z mnoha projevů demonstrace síly různých skupin, jež lze asi nejlépe zařadit do množiny s nápisem ekofašismus. Jednou demonstrují proti výstavbě silnice, jindy protestují proti budování golfového hřiště v Klánovicích, příště sepisují petici proti stavbě mrakodrapů na Pankráci - anebo na sebe vezmou upnuté cyklooblečky, šlápnou do pedálů a vydají se na akci, jejíž poselství označuje jízdu na kole za morální imperativ.

V kostce vyjádřeno, co je produktivní a efektivní, je zlem. Co zvyšuje pohodlí nebo ulehčuje a zpříjemňuje lidem život, je zlem. Co mění prostředí kolem nás, je zlem... A vše samozřejmě zastřešuje šílenství kolem údajného globálního oteplování.

Při jízdě na kole je zdrojem energie pouze síla lidských svalů, jediným projevem efektivity jsou mechanické převody, emise jsou nepatrné - jízda na kole je tedy dobrem a musí dostat přednost před vším ostatním. A nejenom přednost, ale i tučnou finanční podporu, např. na budování nových cyklostezek, u nichž se nikdo nepozastavuje nad tím, že jsou, podobně jako ostatní projekty placené z daňové loupeže, vysoce předražené.

V Praze se tedy 24. září zastaví doprava, motoristé budou muset přehodnotit svoje plány. Kola mají přednost, jsou morální, zatímco automobily ne - těm se vytýká vše možné, a samotným motoristům je neustále nasazována psí hlava.

Motoristé jsou vykreslování v těch nejtemnějších barvách, jako bezohlední a agresivní asociálové, automobily jsou pokládány za něco, co v moderním městě překáží, a na ta, která jsou větší než malá, se navíc zelenými brýlemi pohlíží jako na hanebný příklad konzumní společnosti. Zelení aktivisté z hnutí Auto-Mat touží po městě bez automobilů a tvrdí, že města jsou zde pro lidi a nikoliv pro auta. Očividně zapomínají, že auta nejsou hodnotou sama o sobě, ale že představují hodnotu pro toho, kdo ji posuzuje. Jestliže jsou zde města pro lidi, pak to nepochybně musí platit i pro majitele a uživatele automobilů. Aktivisté si však přejí zájmy motoristů obětovat ve svůj vlastní prospěch. Nechtějí normální, pokojné mezilidské soužití, nýbrž touží své údajné nároky prosazovat za pomoci násilí - státního donucení.

Nutno dodat, že agresivní a bezohledný motorista není o nic horší, než agresivní a bezohledný cyklista. Snad každý, kdo se pohybuje pěšky ulicemi Prahy, se někdy setkal s cyklistou zběsile kličkujícím mezi chodci na chodníku nebo na pěší zóně. Motoristé by zase mohli vyprávět o skupinách cyklistů, kteří rádi jezdí co možná nejblíže prostředku silnice, případně jedou, zabráni do družného hovoru, ve dvojici vedle sebe, čímž ohrožují jak sebe, tak i motoristy.

Nejsou to náhodou právě bojovníci z hnutí Auto-Mat, kdo vyvolává a šíří určitou nesnášenlivost a napětí mezi cyklisty a motoristy? Při nedávné podobné cyklojízdě v Brazílii nevydržely nervy jednoho z motoristů, a v afektu najel do skupiny aktivistů na kolech, kteří předtím zablokovali dopravu uprostřed města Porto Alegre. Naštěstí nikdo nepřišel o život, pouze asi 40 cyklistů bylo zraněno. Řidič byl prý, podle vlastních slov, k činu vyprovokován, když mu předtím aktivisté tloukli pěstmi do jeho auta. Může nestydatost a agresivita našich zelených cykloaktivistů způsobit něco podobného?

Zelení aktivisté neustále vychvalují cestování na kole jako prospěšné - zapomínají dodat komu. Jestliže někomu tento způsob dopravy nevyhovuje, těžko mu jej vnucovat. Ovšem, cykloaktivisté to ve své bohorovné povýšenosti vidí jinak a jsou své názory schopni vnucovat ostatním s takřka militantním úsilím.

Podzimní velká cyklojízda není nějakou neškodnou, veselou oslavou cyklistiky, ale o politickou akci, jež má společnosti říct: “Podívejte se, jsme tady, dělejte pro nás něco!” A stát, potažmo městští zastupitelé se mohou přetrhnout. Nové cyklostezky u nás přibývají jedna za druhou, třebaže často na naprosto nesmyslných místech, mnohdy na úkor chodníků nebo silnic. Prostřednictvím bezpočtu cyklostezek jsou ždímány dotace z EU a městské pokladny. Čili, koníček několika lidí je povýšen na “veřejný zájem”, který si zaslouží být hrazen z daňové loupeže.

Proč by si způsob života jedné skupiny lidí měl zasluhovat podporu z peněz daňových poplatníků? Jestě, aktivisté z Auto-Matu budou namítat, že stát přece staví silnice a dálnice, subvencuje autobusovou dopravu, spravuje dráhy. Na nesmyslnou podporu jedné věci však nelze reagovat požadavkem podpory nečeho jiného. Jakákoliv státní subvence je v principu škodlivá - způsobuje vážné disproporce v tržním systému, vytlačuje z něj potencionální poskytovatele služeb, a vlastně vytváří nabídku, jež nemá žádnou oporu v poptávce. A je i nemorální - znamená, že jedna skupina občanů bude násilím donucena hradit údajné potřeby druhých, zpravidla těch, za nimiž stojí silnější nátlaková organizace.

Žádoucí není “spravedlivější” rozdělení státem zkonfiskovaných peněz, aby se z té obrovské hromady dosyta uspokojily potřeby jak motoristů, tak třeba Českých drah, a aby se dostalo i na cyklisty. Naopak, žádoucím by bylo naprosté odstranění takovýchto státních zásahů a úplné odstátnění oblasti dopravy, včetně projektování a výstavby silnic a dálnic.

Tržní princip je tím jediným, na jehož bázi lze usoudit, zda je prospěšné vybudovat silnici nebo cyklostezku. Samozřejmě, trh není to, za co by se zelení aktivisté byli ochotni jakkoliv zasadit. Trh, jehož motorem je efektivita, účelnost, racionalita a jehož cílem je zisk dosažený prostřednictvím uspokojování lidských potřeb, by spíše přál budování sítě silnic a dálnic než cyklostezek. Což je také jedním z důvodů, proč k trhu chovají aktivisté z Auto-Matu a jejich publikum více či méně tajenou nenávist.

Nenávist je i tím, co motivuje celé konání Velké podzimní cyklojízdy. Nenávist k motoristům a škodolibá radost nad tím, že auta stojí, zatímco bicykly jedou. Pořádat takovouto okupační demonstraci cyklistů na silnici a blokovat hlavní tah Prahou je stejně absurdní, jako okupační demonstrace centrály České pošty spolkem přátel poštovních holubů nebo blokáda krkonošské sjezdovky příznivci sáňkování.

Koneckonců, poukázat na nesmyslnost něčího jednání tím, že jej dovedeme do úplné absurdnosti, může být někdy tou nejadekvátnější reakcí. Nemohl by Autoklub ČR, jenž má sídlo v Praze, uspořádat protestní spanilou jízdu stovek automobilů po pražských cyklostezkách?

--

Poznámka na konec: nejsem motoristou a na kole jezdím poměrně často a rád.

Autor: Luboš Zálom | čtvrtek 22.9.2011 14:14 | karma článku: 32.65 | přečteno: 4532x

Další články blogera

Luboš Zálom

Nenechme se opít lacinou propagandou

Předminulé vydání zábavného pořadu Máte slovo, vysílaného na naší, tedy české televizi, se zabývalo alkoholem.

11.3.2019 v 13:26 | Karma článku: 36.99 | Přečteno: 1240 | Diskuse

Luboš Zálom

Pasáci s pirátskou vlajkou? Ne, jen nepřátelé svobody.

Česká pirátská strana, která se velmi dlouho tvářila jako zastánci decentralizace, sdílené ekonomiky, si po snahách o regulaci sdílených taxislužeb či ubytování vzala na paškál nejstarší řemeslo.

22.2.2019 v 16:56 | Karma článku: 30.03 | Přečteno: 1119 | Diskuse

Luboš Zálom

AynRandCon Europe 2019: Individualismus ve věku kmenové mentality

V Praze se tento víkend konala evropská konference věnovaná Objektivismu, filozofii Ayn Randové. Akci organizovala evropská sekce Ayn Rand Institute za aktivní pomoci organizace Students for Liberty.

18.2.2019 v 14:16 | Karma článku: 15.15 | Přečteno: 295 | Diskuse

Luboš Zálom

Je horší nemírné pití nebo státní centrální plánování zdraví?

Každoročně v únoru probíhá akce zvaná Suchý únor, která má pomoci lidem dokázat si, že mají kontrolu nad pitím alkoholu.

11.2.2019 v 12:21 | Karma článku: 26.37 | Přečteno: 797 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Tomáš Vodvářka

Řeší katolická církev opravdové problémy?

Zachytil jsem znění pastýřského listu českých a moravských biskupů, týkající se rodiny. Zdá se, že by naši preláti měli tu a tam vyjít mezi své ovečky a pozorně naslouchat.

24.3.2019 v 16:11 | Karma článku: 12.40 | Přečteno: 206 | Diskuse

Karel Ábelovský

Z komára velbloudem (ale hlavně obráceně, což je myslím si daleko horší)

Nevím jak vy, ale mám občas neodbytný pocit, že se některé menší problémy zbytečně nafukují a naopak ty skutečně závažné, určující, se běžně spíše bagatelizují. Přemýšlím pak o tom, proč to tak je a taky o tom, jaké to má důsledky

24.3.2019 v 15:12 | Karma článku: 8.08 | Přečteno: 163 | Diskuse

Pavel Vrba

Nedělní ohlédnutí – otevření sezóny Muzea války 1866

Rok 1866 pro mnohé již dávné a zapomenuté časy. Vždyť se ve společnosti vytrácí vzpomínky a chápání souvislostí na mnohem mladší události. Stejně tak, jako důsledky historických událostí.

24.3.2019 v 11:45 | Karma článku: 8.77 | Přečteno: 199 | Diskuse

Marie Voříšková

Zlo.

My chytří přece víme, že je třeba se věnovat vyšším cílům, akcelerovat inteligenci a ne plýtvat svými silami na nějaké neracionální vyciťování a bádání v sobě.

24.3.2019 v 10:56 | Karma článku: 6.53 | Přečteno: 140 | Diskuse

Jan Provazník

Slovo je mocnější než pěst!

Je znamením doby, že mnoho lidí, včetně těch s právnickým vzděláním, má tendenci bagatelizovat sílu a moc slova. Vzhledem k tomu, že tento předsudek patří k těm společensky nejnebezpečnějším, pojďme si říct o něm pár slov.

24.3.2019 v 2:02 | Karma článku: 10.78 | Přečteno: 264 | Diskuse
Počet článků 199 Celková karma 30.17 Průměrná čtenost 2726

Jsem zastánce svobody jednotlivce a laissez-faire kapitalismu a hlásím se k odkazu myslitelů jako byl Ludwig von Mises, Murray Rothbard nebo Frederic Bastiat. Především jsem však stoupencem filozofie Objektivismu americké filozofky a spisovatelky Ayn Randové, podle mě nejvýznamnější obhájkyně svobody jednotlivce a kapitalismu. Od začátku 2014 člen Strany svobodných občanů, předseda středočeského krajského sdružení, lídr berounské kandidátky Svobodných do městského zastupitelstva v roce 2014 a lídr koalice Svobodných a Soukromníků pro volby do středočeského krajského zastupitelstva pro rok 2016 a středočeský lídr do parlamentních voleb 2017. Dále mě lze charakterizovat jako příležitostného cyklistu, malíře, berounského patriota, příznivce jazzu a art-rocku a špatného hráče billiardu.

Najdete na iDNES.cz